Mensen met reuma maken zich veel zorgen om het Coronavirus (COVIS-19). Loop je meer risico op het ‘oplopen van Corona’ als je weerstand laag is, bijvoorbeeld omdat je biologische medicijnen gebruikt? En als je Corona oploopt, zal het harder toeslaan vanwege die verminderde weerstand? Belangrijk is om niet op eigen initiatief te stoppen met je reumamedicijnen. Je moet altijd overleggen met je behandelend arts! Anders verhoog je daarmee het risico op een opvlamming van je ziekte.
Er is nog veel onbekend over het Coronavirus (COVIS-19). Iedere dag komt er nieuwe kennis bij en worden er nieuwe maatregelen genomen om verdere verspreiding in te dammen. Per land en per regio kunnen deze maatregelen van elkaar verschillen.
RIVM is leidend
De Nationale Vereniging ReumaZorg Nederland (RZN) volgt hierin het actuele advies van het RIVM, zoals dit op de RIVM website staat vermeld.
Voorkomen is beter dan genezen
De basismaatregelen die je kan nemen om de kans op besmetting met Corona zo laag mogelijk te houden zijn o.a.:
- Was regelmatig je handen minimaal 20 seconden met water en zeep.
Wanneer? Hoe? Hoe lang? Hoe vaak? Temperatuur? Warm/Koud? Drogen/Blazen?
Lees hier alle antwoorden van het RIVM. - Hoest en nies in de binnenkant van je ellenboog.
- Hoest en nies in een papieren zakdoekje en gooi dit direct weg in een afsluitbare pedaalemmer. Was daarna je handen.
- Schud geen handen.
- Raak je gezicht (neus, mond, ogen) zo min mogelijk aan.
- Houd afstand van anderen (2 meter van mensen die verkouden zijn, vermijden is beter).
- Vermijd gebieden, die worden beschouwd als risicogebied voor besmetting met het Coronavirus.
Bekijk het actuele overzicht Reisadviezen voor landen of gebieden waar het Coronavirus is gevonden. - Ga niet op bezoek bij mensen met klachten van koorts, hoesten en kortademigheid.
- Bezoek geen bijeenkomsten van meer dan 100 mensen.
- Maak voor jezelf de afweging om gelegenheden/ruimtes te bezoeken waar mensen bijeenkomen. Stel jezelf de vraag: Moet ik hier nu naartoe? Leg steeds de klemtoon op een ander woord in deze vraag. Ga je toch? Neem dan een goede hygiëne in acht. Zie hiervoor de bovenstaande punten.
Symptomen van Corona: Wanneer moet je tot actie overgaan?
Krijg je luchtwegklachten (hoesten, kortademigheid, ademnood)? Dan is het goed om je temperatuur op te meten:
- Heb je luchtwegklachten maar geen koorts (minder dan 38 graden)? Blijf zo veel mogelijk thuis totdat de klachten over zijn. Houd ook in huis een goede hygiëne in acht. Zie hiervoor de bovengenoemde punten.
- Heb je luchtwegklachten en koorts (38 graden en hoger)? Neem dan telefonisch contact op met de huisarts. Meld je klachten en vermeld daarbij ook dat je reuma hebt en noem de medicijnen (naam en dosering) die je gebruikt.
Gebruik je biologische medicijnen tegen reuma en krijg je koorts (38 graden of hoger)? Stel dan de volgende injectie uit, totdat je met je behandelend arts hebt overlegd.
Ga voor de meest actuele informatie naar de website van het RIVM.